Wiertło Multi CYL-9 do wielu materiałów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień dobry
     W czasie pracy czasami zachodzi konieczność wiercenia w materiałach mieszanych, otwory w metalowej futrynie, za którą jest beton. Jest to najgorszy z możliwych zestawień materiałów stal i beton. Firma Bosch stworzyła jakiś czas temu wiertło CYL-9 Multi Construction, którym można wykonywać takie otwory.
      Wiertło to nadaje się prawie wszystkich materiałów używanych przy wykańczaniu wnętrz, np. do betonu, muru, cegły, eternitu, siporeksu, materiałów wielowarstwowych, ceramiki, a przy odrobinie wprawy do gresowych o niskiej klasie twardości, drewna, tworzyw sztucznych, blach metalowych oraz mosiężnych.
Wiertło uniwersalne CYL-9 dedykowane jest do niskoobrotowej obróbki bezudarowej np. na wkrętarkach. W odróżnieniu jednak od konkurencji i wcześniejszych projektów nadaje się również do wiercenia z użyciem udaru. Z tym zastrzeżeniem, że nie w super twardych materiałach. Czyli w gipsie tak a w gresie nie.

     Konstrukcja wiertła pozwala na skrawanie metali, tworzyw i drewna. Należy jednak pamiętać, że wiertła te nie są stworzone do wiercenia w stali. Wiercenie to jest możliwe, ale używać je trzeba, jako opcję. Płytka wykonana z trwałych węglików spiekanych o najdrobniejszych ziarnach. Geometria ostrza została tak zaprojektowana, aby połączyć możliwość skrawania i wiercenia z lekkim udarem. Wieloostrzowy szlif z charakterystycznym ścinem gwarantuje precyzję wiercenia. Fundamentalny wpływ, na jakość CYL-9 ma metoda lutowania płytki i szlifowanie po lutowaniu. Gwarantuje ono centryczność wiertła, redukuje bicie i co za tym idzie wydłuża żywotność.
     Następna ważna sprawa to wzmocniony rdzeń wiertła, uzyskano to poprzez dodanie dodatkowej spirali w rowku. Zmniejszono przez to prześwit i rowka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiertło Multi Construction przeznaczone jest do obróbki z wolnymi obrotami to nie będzie to miało większego wpływu na pracę wiertła.
Wiertło dla rozróżnienia ma kolor niebieski z metalicznym szlifem.