Narzędzia Knipex cz 2

Utworzono: czwartek, 24 listopad 2016

Dzień dobry, bieżącym artykule opiszę dwa narzędzia Knipex: szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do śrub Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących – to narzędzie przeznaczone głównie do prac serwisowych przy samochodach. Budowa przesuwnej regulacji rozwarcia szczęk bazuje na przetestowanym rozwiązaniu szczypiec Cobra.
Najistotniejszą cechą tego narzędzia są specjalne końcówki szczęk zapewniające wygodę i bezpieczeństwo.

A przeznaczone są do montażu i demontażu sprężynowych opasek drucianych i blaszanych występujących na gumowych przewodach samochodowych.
Obejmy samonapinające sprężyste wykonane są w celu zapewnienia równomiernego rozkładu sił na całej powierzchni zacisku. Wykorzystanie ich jest polecane w elementach, gdzie połączenie z wężem jest narażone na zmiany temperatury, która skutkuje kurczenie lub rozszerzanie się materiałów. Opaska ta bez zarzutu sprawdza się tam, gdzie konieczny jest stały nacisk niezależnie od temperatury w jakim pracuje połączenie efektywnie przeciwdziałając wszelakim nieszczelnością. Opaski samonapinające sprężyste to dobra opcja dla innych typów opasek. Są one używane w takich połączeniach, jak konstrukcja małych silników, pojazdów użytkowych, rolniczych i samochodowych systemów i urządzeń chłodzących.

Powracając do wątku, koniecznie trzeba wspomnieć o praktycznym zastosowaniu nastawy za pomocą guzika (max. rozstaw szczęk do 80 mm, zakres – ponad 40 mm) który pozwala na dopasowanie do zacisków o przeróżnych rozmiarach, również tych w wersji FBS - wąskiej lub Light Duty jak też Heavy Duty, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o zakresie nominalnym do 70mm. Zaznaczam, że szczęki po rozwarciu ułożone są równolegle, nawet w rozwarciu 70 mm.
Możliwe jest również ustawienia szczypie bezpośrednio na chwytanej opasce, co w dużej mierze usprawnia} konfigurację narzędzia.

W szczypcach Knipex zastosowano obrotowe wymienne końcówki szczęk, po to, by pewnie i silnie złapać ramiona zacisku w dowolnej pozycji przeciwdziałając ześlizgiwaniu się zacisku.

Do pracy narzędziem używamy niewielkiej siły, a to dzięki dużemu przełożeniu. Cienkie antypoślizgowe PCW na rękojeści sprawia, że stabilnie i wygodnie trzyma się w dłoni.

Szczypce do opasek jak i inne z tej grupy produkty Knipexa są odkute z stali chromowo-wanadowej, kutej matrycowo i hartowanej w oleju.

https://domtechniczny24.pl/szczypce-motoryzacyjne.html

Na koniec najważniejsze cechy szczypiec 85 51 250 A:

  • Przeznaczone są do opasek samonapinających, opasek w wersji standardowej oraz opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm.
  • Maksymalny rozstaw szczęk do 80 mm, zakres pracy ok. 40 mm.
  • Obrotowe, wymienialne końcówki szczęk gwarantują pewny chwyt opasek w każdej pozycji.
  • Dzięki szczególnie korzystnemu przełożeniu wymagają użycia niewielkiej siły.
  • Trwałe złącze suwakowe.
  • Kształt rękojeści chroni przed przyciśnięciem palców.
  • Wykonanie: stal chromowo-wanadowa, kuta, hartowana olejowo.

I drugi produkt to szczypce nastawne do śrub i nakrętek Knipex w formacie kieszonkowym (86 03 125)

Uniwersalne narzędzie, które zastępuje wieloczęściowy zestaw kluczy metrycznych i calowych w rozmiarze 1/4 cala. Ta podręczna wersja o długości jedynie 125 mm i wadze 105 g przeznaczona do precyzyjnych prac montażowych i serwisowych oraz prac modelarskich.

Duże przełożenie dźwigni sprawia, że szczypce-klucz idealnie sprawdzają się przy zaciskaniu, chwytaniu, ściskaniu czy zaginaniu różnych elementów. Wąskie szczęki zaciskające o grubości zaledwie 3 mm upraszczają pracę w miejscach o utrudnionym dostępie. Zawsze gładkie, równoległe w każdej pozycji szczęki pozwalają na bezstopniowe ściskanie przedmiotów o dowolnych rozmiarach w podanym zakresie pracy z bardzo dużą siłą (10-krotne zwiększenie siły ręki). Jednocześnie wciąż są niezwykle delikatne, dlatego że nie występują tutaj luzy mogące uszkodzić krawędzie zaciskanego elementu.

Warto zwrócić uwagę również na szeroki zakres regulacji i możliwość ustawienia narzędzia wprost na chwytanym przedmiocie za pomocą przycisku. Powłoka niklowa redukuje poślizg szczypiec, a pokrycie z cienkiego PCW dają gwarancję pewnego, wygodnego chwytu. Kieszonkowa wersja szczypiec-klucza Knipex spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających profesjonalistów i majsterkowiczów.

To tyle na dzisiaj. Pozdrawiam

Odsłony: 723