Zastosowanie pilników obrotowych

Utworzono: wtorek, 22 maj 2018

Cześć
W dzisiejszym poście opiszę pilniki obrotowe z węglików spiekanych

https://domtechniczny24.pl/pilniki-obrotowe-w%C4%99glikowe.html


Pilniki do metalu wykonane są z wysokiej jakości węglików spiekanych, umożliwia to na zastosowanie ich do ręcznego skrawania szerokiej gamy materiałów o różnych stopniach twardości. Pilniki współpracują z szlifierkami prostymi o napędzie pneumatycznym lub elektrycznym. Gwarancją długotrwałej eksploatacji jest zapewnienie właściwych prędkości obrotowych, i tu uwaga pilniki nie nadają się do pracy z wiertarkami. Pilniki węglikowe występują w różnych kształtach i wymiarach, dostępne są frezy walcowe zokrąglone, stożkowe, kuliste, owalne, ostrołukowe spiczast. Na ogół część chwytowa to trzpień o średnicy 6 mm.
Pilniki obrotowe wykorzystuje się do usuwania gradów, powiększania otworów i rowków, wygładzania spawów i spoin, obróbki nieregularnych otworów, fazowania krawędzi.

Uzębienie pilnika może być wykonane w różny sposób. Rodzaje uzębienia zależą od obrabianego materiału.
Przeważnie spotyka się dwa rodzaje nacięć: nacięcie pojedyncze i nacięcie podwójne.
Pilniki do metalu z nacięciem pojedynczym stosuje się do ogólnego użytku dla obróbki miękkich materiałów, żeliwa, aluminium i stopów miedzi.
Pilniki do metalu z nacięciem podwójnym tzw. łamaczem wióra umożliwiają na szybkie usuwanie naddatku w utwardzonychtwardych materiałach, łamacz daje krótki wiór i doskonałe wykończenie powierzchni, mały wiór sprawia, że ostrze jest mniej obciążone.

Dla wszystkich pilników obrotowych inaczej niż w przypadku pilników ręcznych nie podaje się podziałki jako liczby całych zębów mieszczących się na jednym centymetrze długości pilnika, mierzonej w kierunku jego długości. Podaje się prędkość roboczą dla danego materiału.

Eksploatacja i bezpieczeństwo pracy:

Mocowanie pilnika w tulejce powinno być stabilne i stanowić 2/3 długości części chwytowej. Przed zamocowaniem sprawdzić czy w uchwycie zaciskowym nie znajdują się drobinki metalu, w razie potrzeby przedmuchać. Podczas pracy kontrolować czy frez pod wpływem obrotów nie wysuwa się z uchwytu. Frezować tylko przeciwbieżnie, frezy z węglikami wlutowanymi do trzpienia są wrażliwe na drgania. Jeżeli dostanie drgań to wykruszą się zęby albo nawet może odpaść cały węglik.
Obszar styku ostrza z materiałem obrabianym w trakcie obróbki powinna wynosić max 1/3 obwodu narzędzia.
Dla materiałów trudnoobrabialnych należy obniżyć parametry skrawania, aby zapobiec wcześniejszemu zużyciu narzędzia.
W czasie obróbki należy przestrzegać przepisów BHP, przede wszystkim pamiętać o okularach ochronnych i zabezpieczeniu szyi przed opiłkami. Praktycznym sposobem eliminacji opiłków może być stosowanie magnesu np. kątownik magnetyczny taki jak do spawania.
Pozdrawiam

Cześć W dzisiejszym poście opiszę pilniki obrotowe z węglików spiekanychPilniki do metalu wykonane są z wysokiej jakości węglików spiekanych, umożliwia to na zastosowanie ich do ręcznego skrawania szerokiej gamy materiałów o różnych stopniach twardości. Pilniki współpracują z szlifierkami prostymi o napędzie pneumatycznym lub elektrycznym. Gwarancją długotrwałej eksploatacji jest zapewnienie właściwych prędkości obrotowych, i tu uwaga pilniki nie nadają się do pracy z wiertarkami. Pilniki węglikowe występują w różnych kształtach i wymiarach, dostępne są frezy walcowe zokrąglone, stożkowe, kuliste, owalne, ostrołukowe spiczast. Na ogół część chwytowa to trzpień o średnicy 6 mm.Pilniki obrotowe wykorzystuje się do usuwania gradów, powiększania otworów i rowków, wygładzania spawów i spoin, obróbki nieregularnych otworów, fazowania krawędzi.
Uzębienie pilnika może być wykonane w różny sposób. Rodzaje uzębienia zależą od obrabianego materiału.Przeważnie spotyka się dwa rodzaje nacięć: nacięcie pojedyncze i nacięcie podwójne.Pilniki do metalu z nacięciem pojedynczym stosuje się do ogólnego użytku dla obróbki miękkich materiałów, żeliwa, aluminium i stopów miedzi. Pilniki do metalu z nacięciem podwójnym tzw. łamaczem wióra umożliwiają na szybkie usuwanie naddatku w utwardzonychtwardych materiałach, łamacz daje krótki wiór i doskonałe wykończenie powierzchni, mały wiór sprawia, że ostrze jest mniej obciążone.
Dla wszystkich pilników obrotowych inaczej niż w przypadku pilników ręcznych nie podaje się podziałki jako liczby całych zębów mieszczących się na jednym centymetrze długości pilnika, mierzonej w kierunku jego długości. Podaje się prędkość roboczą dla danego materiału.
Eksploatacja i bezpieczeństwo pracy:
Mocowanie pilnika w tulejce powinno być stabilne i stanowić 2/3 długości części chwytowej. Przed zamocowaniem sprawdzić czy w uchwycie zaciskowym nie znajdują się drobinki metalu, w razie potrzeby przedmuchać. Podczas pracy kontrolować czy frez pod wpływem obrotów nie wysuwa się z uchwytu. Frezować tylko przeciwbieżnie, frezy z węglikami wlutowanymi do trzpienia są wrażliwe na drgania. Jeżeli dostanie drgań to wykruszą się zęby albo nawet może odpaść cały węglik.Obszar styku ostrza z materiałem obrabianym w trakcie obróbki powinna wynosić max 1/3 obwodu narzędzia.Dla materiałów trudnoobrabialnych należy obniżyć parametry skrawania, aby zapobiec wcześniejszemu zużyciu narzędzia.W czasie obróbki należy przestrzegać przepisów BHP, przede wszystkim pamiętać o okularach ochronnych i zabezpieczeniu szyi przed opiłkami. Praktycznym sposobem eliminacji opiłków może być stosowanie magnesu np. kątownik magnetyczny taki jak do spawania.Pozdrawiam

 

Odsłony: 251