Nowości w dziale pomiarów laserem.

Witam
W ostatnim roku mamy nową zmianę w niwelatorach laserowych Nivelsystemu. Jeszcze niedawno zamienialiśmy modele NL 300 na NL 301 teraz został wycofny model NL301 a na jego miejsce wprowadzone zostały dwa nowe :
NL 200 bardzo okrojona iekonomiczna wersja lasera rotacyjnego moża go kupić za 2000 zło ty z zestawem ( Jeżeli się zadzwoni i poda skąt ta informację się ma - taka nasza ukryta promocja :)) wersja z statywem i bez statywu - https://domtechniczny24.pl/rotacyjne-niwelatory-laserowe.html

I modet mocniejszy NL400 Najnowsza seria wielozadaniowych niwelatorów laserowych Nivel System NL400, NL400G już w sprzedaży. Nowe modele tak jak pisałem zastępują popularną serię laserów NL301/301G. Są to jeszcze lepsze i dokładniejsze instrumenty pomiarowe ( no ale jak to bywa droższe) – sprzęt wyposażony został dodatkowo w specjalny, gumowy „pancerz”, który świadczy o ponadstandardowych zabezpieczeniach. Ulepszona konstrukcja niwelatora pozwala na szybszą i dokładniejszą pracę, a nowej generacji dioda laserowa zapewnia dobrą widoczność. Niwelatory oferowane są z szeregiem praktycznych akcesoriów w standardzie, zapewniając prace w najróżniejszych zastosowaniach (wewnątrz, na zewnątrz budynku, w budownictwie, przemyśle, rolnictwie itp). Sprzęt oferowany jest również w opcji z czujnikiem cyfrowym (RD600 Digital)


.
Dalej ten sam model tylko z zmienioną na panelu i dodanym cyfrowym wyświetlaczem. NL410 (laser czerwony), NL410G (laser zielony). Jest to jedna z najbardziej wytrzymałych serii sprzętu pomiarowego na rynku, specjalnie wzmocniona obuwa chroni sprzęt, zapewniając dobrą kondycję sprzętu na lata. Nowe, wielozadaniowe niwelatory laserowe zapewniają wszechstronne zastosowania ogólnobudowlane – prace mogą być prowadzona wewnątrz budynku jak i na zewnątrz z czujnikiem, generowana płaszczyzna wyznacza referencje dla prac poziomych i pionowych, płaszczyzna laserowa może być pochylana (cyfrowo) w jednym lub w dwóch kierunkach. Sprzęt zapewnia wysokie dokładności realizowanych prac, nawet na dużych odległościach i w ciężkich warunkach terenowych. Sprzęt jest przyjazny użytkownikowi dzięki intuicyjnemu interfejsowi z wyświetlaczem LCD i możliwości zdalnej obsługi za pomocą pilota.

I nowa seria rotacyjnych niwelatorów laserowych z cyfrowym wyznaczaniem różnicy wysokości NL600 DIGITAL marki Nivel System, jest już w sprzedaży!
Serię tworzą dwa lasery NL600 DIGITAL (z wiązką czerwoną) i NL600G DIGITAL (z wiązką zieloną).

Instrumenty zbudowane zostały na bazie sprawdzonej i wydajnej technologii oferowanej w starszej serii NL500, zapewnia wyższe dokładności pomiarów (±0,8 mm/10 m), może być stosowany na dłuższych odcinkach robót (zasięg 700 m), a szybkość pracy, w tym poziomowania się i reagowanie na drgania terenu - umożliwia wykorzystanie go do prac drogowych w tym przy sterowaniu maszyn.

Niwelator wyznacza płaszczyznę poziomą, pochyloną, pionową (po obróceniu go o 90°), a także, dzięki pionownikowi, określa pion lub kąty proste. Sprzę oferowany jest z czujnikiem, na którym różnice wysokości wyświetlane są cyfrowo - co w znacznym stopniu ułatwia i przyśpiesza pomiary. Nowe lasery to wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie do realizacji prac wewnątrz pomieszczeń z bardzo dobrze widoczną wiązką lasera, jak i do pracy na otwartych przestrzeniach.Sprzęt jest przyjazny użytkownikowi dzięki intuicyjnemu interfejsowi, łatwo się go ustawia oraz przenosi (poręczne uchwyty) i umożliwia zdalną obsługę za pomocą pilota.

Znaczniki i numeratory Gravurem

Dzień dobry
Znaczniki to narzędzia do znakowania maszyn, korpusów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 180 HB. Na rynku można spotkać szeroką gamę znaczników różnych producentów. Od najtańszych do najdroższych. Wiodącym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Jest ona światowym liderem w produkcji przyrządów do znakowania, w tym numeratorów.
Gravurem wytwarza kilkanaście artykułów:

  • Sztandarowy ich produkt: znaczniki numerowe Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
  • Znaczniki punktowe.
  • Znaczniki zaokrąglone.
  • Numeratory wielokrążkowe.
  • Znaczniki automatyczne.
  • Numeratory specjakne na indywidualne zamówienie klienta.

Praca tymi narzędziami odbywa się w trakcie kontrolowanego zgniotu przedmiotu oznakowanego o ustalonej sile. W wypadku tych narzedzi Gravurem S nie powinna ona przekraczać 800N/mm2. Optymalny nacisk to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znakowanie w praktyce wygląda w ten sposób, że uderzamy młotkiem w pojedynczy znacznik. Warto pamiętać, że znacznik powinien być oparty o element znaczony pod kątem 90o. da nam to pewność, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba wypróbować na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.
Numeratory mają podane wymiary w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać znacznik. Dla informacji podaję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. W takim razie wielkość wybitego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
Numeratory Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, regałach, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Ważnym parametrem jest tutaj twardość materiału oznaczanego i siła uderzenia. Przeważnie elementy oznakowane wykonane są z metali nieżelaznych i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najczęściej sprzedawanym produktem jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 poprawną na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 4 mm a inna 12mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 600g.
W opisie produktu mamy:

  • Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
  • Wymiar znacznika literowego czy cyfrowego.
  • Twardość części roboczej znacznika - 58-61 HRC.
  • Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
  • Przekroju i długości podanej w mm.
  • Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.
  • Podsumowując temat, wybierając produkty Grawurem mamy pewność, że produkt jest wysokiej jakości, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.

Pozdrawiam.

Laser rurowy Topcon TP-L4B

Witam, dzisiaj chciałem opisać nietypowe urządzenie pomiarowe.
    Wczoraj miałem szansę zobaczyć na żywo i zapoznać się z możliwościami niwelatora liniowego. Prawdą jest, że wiele nowych i starych a modernizowanych obecnie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w całej Polsce, jest realizowane z pomocą niwelatorów rurowych min. Topcon TP-L4A. W praktyce możemy się natknąć się z wieloma określeniami np.. laser liniowy, laser rurowy, niwelator liniowy czy niwelator rurowy. W ogólności chodzi o to samo urządzenie występujące zawsze w postaci okrągłego walca z nóżkami, emitujące jedną wiązkę lasera czerwonego lub zielonego.
    Niwelatory te są niezwykle precyzyjne, byłem w szoku, kiedy na wyświetlaczu TP-L4B ujrzałem trzy miejsca po przecinku. Lasery liniowe wymierzają automatycznie kierunek i spadek góra i dół i umożliwiają bardzo szybszą realizację prac przy zachowaniu wysokiej dokładności, co przekłada się na namacalne podniesienie efektywności pracy ekipy. Zyskują na tym wykonawca jak również mieszkańcy w okolicy budowy, dla których wszelakie prace remontowe są zawsze utrapieniem.
    Kolejną sprawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność lasera rurowego Topcon TP. Oznakowanie IPX7 informuje, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył - pierwsza cyfra, druga cyfra - to odporność na chwilowe zanurzenie na głębokości od 15-100cm w czasie nie dłuższym niż 30 min. Czyli jak zatopi studzienkę z niwelatorem to można bez pośpiechu wejść, wydostać niwelator i dalej nim pracować. Jak się zabrudzi błotem to pod kran umyć i można dalej pracować.
Wracając do montażu rurociągów kanalizacyjnych, robota ta staje się prostsza i niebywale dokładniejsza. Prędkość i precyzja pomiarów sprawia,że robota przyspiesza zauważalnie, to opinia firm, które wcześniej używały niwelatory obrotowe lub optyczne. Zamiast 2-3 osób starczy jedna do nastawienia i pilnowania bo laser nie jest tani, trzeba mieć na niego oko. Odpadają również nadzwyczaj kosztowne poprawki. Panel podczas regulowania parametrów jest podświetlony, więc można bez problemu nastawiać parametry w ciemnych studzienkach.


    Praca przyrządem jest niezwykle prosta, wręcz banalna. Na szkoleniu po powierzchownej prezentacji naszą ripostą było stwierdzenie „ i to już wszystko?”. Tak wystarczy, że na jednym końcu rury dokładnie w jej środku ustawi się laser liniowy TP-L4A. Jeżeli rozmiar rury jest większa niż średnica niwelatora, używa się specjalne nóżki, które po wkręceniu w korpus instrumentu pozycjonują go bezbłędnie w średnicy rury. Nóżki te mają oznaczenia średnic. W drugi koniec rury wstawia się tarczkę celowniczą. Tarczka jest nastawna z podziałką zależnie od zastosowanych nóżek – czyli średnicy rury. W jej środkowy punkt pada wiązka lasera. Lasery rurowe są w dwóch wersjach bez model TP-L4B i z autodopasowaniem – model droższy TP-L4A (tarczka ma po bokach dwie aluminiowe belki ułatwiające automatyczne dopasowanie). Na pilocie wciskamy przycisk i po parunastu sekundach punkt lasera jest w środku tarczki. W tym momencie wystarczy, aby ekipa układająca rury ustawiła wysokość rury tak, by punkt lasera trafił w środek celu. W praktyce można ustawiać laser również na rurze, ale wtedy jest ryzyko, że może nam się przesunąć lub ześlizgnąć i upaść – trzeba uważać.
    Jeszcze parę parametrów: zakres skuteczny to około 150 metrów, czyli wystarczy w zupełności w praktyce wstawiamy do kolejnej studzienki i dalej układamy rury. Dokładność to 2,4 mm na 50 metrach, no i 5 lat gwarancji.
To tyle pozdrawiam Rafał

Wykrywacz przewodów D-Tect Bosch

       Wykrywacze przewodów to narzędzia do lokalizacji instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, prętów zbrojeniowych i innych znajdujących się w pod tynkiem. Nikogo nie powinno się tłumaczyć, że w toku wiercenia otworów w ścianie na niedużej głębokości pod kołki rozporowe, czy podczas wiercenia otworów przelotowych, nie jest miło jak wiertło SDS max 25 mm przewierci nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.


       Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów pogrupować można na zwykłe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny otrzymujemy wyrób lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej innowacyjne bazujące o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie narzędzia są przez to w wyższym stopniu precyzyjne.
W przypadku wykrywaczy indukcyjnych należy się nauczyć jak działa urządzenie, ważne jest, aby mur był suchy, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na niepoprawne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna powierzchni, można ją nieco wyrównać dotykając na chwilę ręką w bezpośrednim otoczeniu miernika by rozładować napięcie statyczne.

     Analogiczne zaburzenia mogą wywoływać nawierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Pomiar może być także zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne.

     Detektor D-Tect 120 sprawdza obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego. Znalezione zostają wszystkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wykonane z materiału innego niż mur. Miernik ma 3 funkcje pracy. Główna – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z plastiku z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody umożliwia detektor D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte.


Drugi tryb pracy to Beton. To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.
Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane. W tej funkcji D-Tect 120 Bosch wykrywa belki drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z plastiku wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm.
Dodatkowo miernik umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje wyświetlone w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest środek zlokalizowanego elementu. Urządzenie ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA lub na akumulator Bosch 10,8V.

Laser czerwony czy zielony

Cześć
Dzisiaj trochę wiedzy o laserach tych czerwonych i zielonych.
Najpierw krótka definicja z Wiki. Laser to wytwornica promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Definicja jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — zwiększenie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne cechy, kłopotliwe lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych jednostkach źródeł promieniowania. Jest spójne w czasie i przestrzeni, na ogół spolaryzowane i ma postać wiązki o nadzwyczaj małej rozbieżności, inaczej łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.
Z kolei, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w zestawieniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej zauważalna. Ma to wielkie znaczenie w wypadku używania narzędzi pomiarowych bez odbiornika. Jeśli mamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę wyposażoną w laser punktowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie widoczna na znacznie większej odległości. Przykładowo mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i dokonujemy pomiaru w pomieszczeniu, taka wiązka jest widzialna na odległości np. 15 metrów. Jeżeli zamienimy laser na zielony to będzie ona widoczna 4*15m= około 60 metrów. Naturalnie zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera może być już znacznie rozproszona, co uniemożliwi nam precyzyjny odczyt. Ale będzie nadal wyraźna.
Większość cenionych na rynku producentów przyrządów pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną przeważa mimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:
1. Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest o wiele prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba użyć dodatkowe kryształy, co w dużej mierze podraża koszty.
2. Mało tego laser zielony jest bardziej energochłonny, czyli do jego wygenerowania potrzeba o wiele więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają znacznie więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla użytkownika ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub wymieniać baterie, Innymi słowy droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.
3. I jeszcze jedna bolesna informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje wspomogą Was w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka pokazuje, że większa część fachowców decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena cyni cuda.
Pozdrawiam

Niwelator z wyświetlaczem do spadków

Cześć.
W sklepie wypróbowaliśmy niwelator laserowy NL 310 firmy Nivel System. To, co nas zaskoczyło to, niezła klasa wodoszczelności IP 64. Początkowa cyfra mówi nam o zupełnym zabezpieczeniu niwelatora przed kurzem, druga cyfra 4 informuje, że przyrząd jest wytrzymałe na kropelki wody lecące pod dowolnym kątem. W praktyce oznacza to deszcz i wiatr. Czyli jak załapie nas burza w trakcie pomiaru to niwelator wytrzyma.

https://domtechniczny24.pl/niwelator-laserowy-nl310-zestaw-%C5%82ata-laserowa-%2B-statyw.html


W walizce standardowo jest to, co potrzeba, odbiornik albo czujnik, ładowarka do akumulatorów i wymienny system zasilania na zwykłe baterie. Do tego czerwoniaste okulary, pilot, statyw i łata. Zasięg nie jest oszałamiający, bo tylko 250 metrów, czyli 500 jak ustawimy go w środku parceli. No i pracuje w 2 płaszczyznach, czyli można niwelator laserowy wykorzystać do prac w środku budynków – ścianki działowe i takie tam inne.
Oprócz szablonowych funkcji niwelator ma możliwość określania spadków w dwóch płaszczyznach. Y i X. Wszystko wyświetla się na panelu. Skala spadków to +10, -10 stopni, czyli można wyznaczyć spadek do 20 stopni. W praktyce takich spadków pewnie się nie stosuje, np. przy budowie podjazdów pod mosty max. to 5 stopni, bo tiry by w zimie nie podjechały.
Gdyby ktoś po zakupie miał problemy z pomiarem to można wziąć wcześniej nasz nr. telefonu i dzwonić, wszystko wyjaśnimy, przynajmniej się postaramy.
Pozdrawiam

Niwelatory Nivelsystem

Teraz cokolwiek o niwelatorach laserowych i optycznych.
Polski rynek obfituje w różnorodnego rodzaju marki niwelatorów, ja opiszę Nivel System, która jest obecna w naszym sklepie od 2003r. Zawiera instrumenty pomiarowe dla branży budowlanej i geodezyjnej, cechuje je dostępna cena z jednoczesną gwarancją odpowiedniej, jakości, co zapewnia możliwość wykorzystania w wielu zastosowaniach, profesjonalnego zestawu pomiarowego kosztem znacznie niższym niż dotychczas. I jest to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza w obecnych trudnych czasach.
Niwelatory Nivel System wyróżniają się własnym oryginalnym wzornictwem i kolorystyką, spełniają wysokie normy pyłoszczelności i wodoodpornośći IP (co oznacza klasa IP napisałem wcześniej). Wszystkie przyrządy mają 24 miesięczną gwarancją.
Podstawowym produktem z grupy laserów obrotowych jest model NL300. Dysponuje on funkcję autopoziomowania, po włączeniu sprzęt sam spoziomuje się i jest natyczmiast gotowy do pracy. Generowana wiązka laserowa jest najlepiej widzialna do środka budynków, wyświetlona na ścianie tworzy linię referencyjną dla prac poziomych lub pionowych. W trakcie pracy niwelator laserowy współpracuje z odbiornikiem i łatą laserową, dięki temu uzyskujemy dokładny zestaw niwelacyjny przydatny na zewnątrz a pomiary dokonywane są jednoosobowo. Funkcja skanowania gwarantuje zawężenie wyświetlanej wiązki w zadanym zakresie, w ten sposób uzyskujemy referencyjną linię lasera jedynie tam, gdzie przeprowadzamy prace.
Sprzęt umożliwia pracę zarówno z wiązką poziomą i pionową. Płaszczyzna może być pochylana w zależności od potrzeb w jednym lub dwóch kierunkach, dzięki czemu laser może być użytkowany przy takich pracach jak wylewanie posadzek, czy niwelacja i przygotowanie powierzchni pod kostkę brukową, boisko, czy drogę dojazdową- zapewniając odprowadzenie wody zgodnie z zaprojektowanymi spadkami. Przy pracach konstrukcyjnych przydatnym staje się pionownik laserowy, który stanowi oś generowanej rotacyjnie płaszczyzny laserowej. Funkcjonalność ta zapewnia dokładne wpasowanie się lasera przy pracach prostopadłych, czy podczas przenoszenia punktów (pionownik wyświetlany jest do dołu i do góry jednocześnie). W przypadku prac na zewnątrz i przy większych zasięgach niezbędny jest odbiornik laserowy (niwelator laserowy NL300 w zestawie), zapewniający możliwość odbioru sygnału w zakresie do 250 metrów, czyli 500 jeżeli stoi w środku. Różne szybkości obrotów głowicy gwarantują wykorzystanie lasera zarówno przy pracach instalacyjnych wewnątrz budynku jak i przy sterowaniu maszynami, gdzie wymagane są wyższe prędkości (600 obr/min).
Niwelator wyposażony jest w elektroniczny kompensator, eliminujący drgania i zapewniający dokładnie poziomowanie płaszczyzny laserowej. Elektroniczny kompensator, w zestawieniu z magnetycznym jest dużo bardzie dokładny, szczególnie w przypadku pomiarów budowlanych gdzie teren może drgać wskutek pracy ciężkiego sprzętu. Sprzęt jest odporny na działanie kurzu i wody, zaświadczony bardzo wysoką klasą IP64. Głowica rotacyjna osłonięta jest szklanym korpusem, a obudowa lasera posiada gumowe osłony chroniące przed uszkodzeniem wskutek uderzenia, niewielkiego uderzenia.
Niwelator laserowy NL300 posiada intuicyjny panel sterowania, i nie ma problemu z jego obsługą, co ewidentnie nie zwalnia posiadacza z przeczytania instrukcji. Zarządzanie funkcjami, odbywa się w sposób manualny. Funkcje lasera mogą być nastawiane zarówno z panelu jak i z pilota zdalnego sterowania (tylko w zestawie). Laser zasilany jest na 3 sposoby: akumulatorki, baterie i bezpośrednio z sieci.
To tyle miłego dnia.