Wycinanie uszczelek z płyt uszzelkarskich

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Witam.
Poszukując materiałów o uszczelkach i uszczelnieniach natrafiłem na ciekawy poradnik dotyczącywycinania uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Rozwiązanie polega na przygotowaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia uszczelnienia.
Na początek należy: przygotować przedmiot, dla którego chcemy odrysować uszczelkę (w objaśnianym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki - klingeryt).

http://domtechniczny24.pl/uszczelnienia-techniczne.html

Na początku kładziemykartkę z bloku technicznego na powierzchni styku pokrywy bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie ruszała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i rysujemy ołówkiem.

Po chwili pochwili pojawi się zarys przyszłej uszczelki. Być może używając lepszy ołówek osiągneło by się doskonalszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
Odwzorowanie szablonu wyszło mniejwięcej tak

Następnie trzeb wycią i stwierdzić czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na arkuszu uszczelkarskim. Na nieszczęście kartka nie jest sztywna więc odwzorowanie też wymaga sporo wytrwałości i powinno się zwracać uwagę żeby się nic nie przesuwało.
Oczywiście odrysowany kontur znowu wycinamy i przymierzamy.

Jeszcze tylko trzeba wyciąć otwory na śruby.

Bierzemy niewielki śrybokręt krzyżakowy, przykładamy równo uszczelkę i pukamy w nią lekko w miejscu gdzie prawdopodobnie winien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk uderzania w metal to przesuwamy się obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy parę razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulą od łożyska.

Wycinać najlepiej nożen do tapet 9 mm bo jest wąski lub nożem modelarskim.

Odsłony: 903